Kiedy można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania?

Spowiedź w naszym kościele codziennie pół godziny przed Mszą św. poranną i wieczorną czyli od godz. 6.30 do 7.00 od 17.30 do 18.00.

Ogłoszenia: 15.03.2020

Kategoria: Ogłoszenia Opublikowano: sobota, 14 marzec 2020 Drukuj E-mail

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15 marca 2020

 1. W związku z powagą sytuacji społecznej wywołanej koronawirusem i potrzebą roztropnych działań – Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała następujące wskazania: Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.
  1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
   1. osobom w podeszłym wieku,
   2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
   3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
   4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
    Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
  2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
   1. przypominamy, ze przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Św. na rękę,
   2. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
   3. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon,
   4. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
   5. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
  3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.
  4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w Internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu.
   Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”.
   W związku z powyższym informujemy, że nie będzie rekolekcji dla młodzieży, które miały rozpocząć się od najbliższej środy. Zachęcamy młodzież do skorzystania z rekolekcji internetowych. Przez najbliższe dwa piątki nie będzie też Drogi Krzyżowej dla dzieci. Będzie tylko D.K. dla dorosłych o g. 17.30.
 2. W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona Kościoła.
 3. Czytajmy prasę katolicką. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym: kolejna odsłona cyklu wielkopostnego z prymasem Wyszyńskim.
 4. Odśpiewamy teraz suplikacje „Święty Boże” z prośbą o miłosierdzie dla świata i oddalenie epidemii koronawirusa.
 5. INFORMACJE N.T. TRANSMISJI MSZY ŚW.

  Niedziela, 15 marca 2020 r.
  7:00 – TVP 1
  9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
  9:30 – Telewizja TRWAM
  11.00 – TVP 1
  13:00 – TVP POLONIA

  Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
  7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

  Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
  20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

   Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

Odsłony: 1559

Czytania na każdy dzień...